ראיון אישי

אילון רוסמן

מנהל, יזם, פיתוח עסקי

תפקיד אחרון: יזמות פרטית וליווי מיזמים וסטארטאפים

ראיון אישי

המהלך המשמעותי שהובלת בתפקיד האחרון שלך?

הובלה של שני תהליכי רכישות ומיזוגים של החברות שהקמתי בתקופה של כשנה וחצי מאד אינטנסיביים, החל משלב המשא ומתן, בדיקות נאותות מפורטות, גיבוש חוזים והסכמים וכלה באינטגרציה מלאה ומוצלחת לתוך החברות הרוכשות.

המהלך משמעותי שהובלת בקריירה שלך?

הקמתי וניהלתי שתי חברות הייטק שגדלו וצמחו מאפס, צעד אחר צעד קדימה, הן בשוק הישראלי והן בשוק הבינלאומי והפכו להיות החברות המובילות בתחומן עד למכירתן תוך תקופה קצרה לחברות בינלאומיות וציבוריות. כמנכ”ל התוותי את הדרך אך יחד עם זאת מעורב בפרטים, בחרתי את המנהלים והעובדים ונתתי בידיהם את כלל האמצעים הנדרשים להצלחה, בשילוב של תעוזה וזהירות, של טכנולוגיה מתקדמת ושירות לקוחות מיטבי, של מקצוענות ואיתנות פיננסית, ויצרתי מוניטין מעולה בקרב הלקוחות, המתחרים והשוק.

האתגרים המרכזיים של משק הישראלי בשנים הבאות מהם לדעתך?

הצרכן הישראלי נגיש יותר ויותר למידע עיסקי ושיווקי באינטרנט, המשפיע על תהליך ותוצאות קבלת ההחלטות שלו. הצרכן מפסיק להיות “פראייר” ורוצה לקבל מוצר איכותי וראוי במחיר הגיוני והוא מצפה שיוכל לעשות הכל מהסמארטפון שבידו במהירות ובקלות. חברות גדולות שלא מבינות זאת עלולות להפגע משמעותית. לכן האתגר המרכזי של החברות במשק הישראלי הינו בניית היכולת להשיג ולנתח בזמן קצר מידע רב מאד אודות הצרכנים (ביג דאטה), להפיק ממנו את המשמעויות העיסקיות והתפעוליות הנדרשות, להשיג אופטימיזציה של המוצרים או השירותים לצרכי הלקוחות (לעיתים תוך שינוי מודלים עיסקיים), וליצור הפעלה קלה זמינה ומהירה שלהם ללקוחות. כל זאת במשק המושפע מרגולציה ותנאי אי ודאות רבים.

מה חשוב לזכור ברגעי משבר?

ברגעי משבר נדרש המנהל לקבלת החלטות מכריעות, בסביבת אי ודאות, ובדרך כלל בפרקי זמן קצרים. החלטות אלה מושפעות מהיקף ואיכות המידע המובא אליך ומרגשות ואמוציות. כמנהל חשוב לנטרל ככל האפשר את הרגשות ולפעול בקור רוח, לוודא ולאמת ככל האפשר את נכונות ושלמות המידע המצוי בידך, לתכלל ולאזן בין בעלי אינטרסים שונים, לקבל את ההחלטות הקשות הנדרשות שיאפשרו לארגון לצלוח את המשבר, תוך הובלה ופעולה אישית, אסרטיבית ונחרצת למימוש ויישום ההחלטות אלה בארגון ביחד עם עובדי הארגון תוך מתן דוגמא אישית. ראוי ונכון להערך מראש בעיתות רוגע ולהכין תוכניות פעולה ותרחישים שונים שיוכלו להוות בסיס מושכל לעיתות משבר.

מה מוביל ארגון להצלחה?

הצלחה של ארגון מושפעת בראש ובראשונה במתן מענה מוצלח וראוי לאורך זמן לצרכים המשתנים במהירות של השוק. נדרש לצפות כל הזמן קדימה, אל מול תנאי השוק, הסביבה והטכנולוגיה המשתנים תמידית, להתקדם קדימה ולא לקפוא על השמרים ולהיות ערוך ככל הניתן אל מול ההזדמנויות והסכנות. על מנת להשיג זאת, המנכ”ל צריך להתוות את הדרך, אך להשכיל לבנות ולהוביל הנהלה, שכל אחד מהם הינו בעל הכישורים האישיים והניסיון הנדרש בתחומו, אך יחד עם זאת יכולים לעבוד ביחד בעבודת צוות ואינטגרציה, על מנת להשיג ביחד את היעדים והמטרות שהוצבו.

מהו האתגר שניצב בפני מנהל במדינת ישראל?

העובד הישראלי מתאפיין לרוב ביצירתיות, חוסר ארגון, אלתור, בתרבות “סמוך, יהיה בסדר” ובשבירת מוסכמות. להשקפתי,  מנהל במדינת ישראל נדרש להצליח ליצור בכל ארגון שילוב מיטבי ויחודי בין חשיבה לוגית, תכנון וארגון, יעילות ודיוק על מנת ליצור אופטימיזציה מיטבית של משאבי הארגון ותוצרים איכותיים לבין יצירתיות, תעוזה וחדשנות על מנת לאפשר זיהוי של השינויים העסקיים, הטכנולוגיים והחברתיים הרוחשים בשוק מתחת ומעל לפני השטח והכנת הארגון לתת מענה איכותי, מהיר ויעיל עבורם. שילוב כזה נוצר אם המנהל מצליח לבנות ולנהל נכונה צוות מתאים, המתכלל את היכולות הנדרשות, ורואה הן את התמונה הכוללת והן את פרטי הפרטים.

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן