ראיון אישי

אלדד ברק

מנכ”ל

תפקיד אחרון: תדיראן טלקום, נשיא ומנכ”ל

ראיון אישי

המהלך המשמעותי שהובלת ב – תפקיד האחרון שלך?

תדיראן טלקום פועלת בענף תחרותי ובוגר, מול מתחרים גדולים מאד, ובשנים שלפני כניסתי לתפקיד לא הצליחה לחזור לשוק עם מוצר מתקדם ומתאים לדרישות הלקוחות. בהיעדר מוצר תחרותי, החברה איבדה מפיצים ומכירות ונקלעה למשברים קשים, ובעקבותיהם נפגעו גם איכות המוצרים והשירות למפיצים. בתקופתי אופיין, פותח והושק בהצלחה הדור החדש של מוצרי החברה. מוצרים אלה מרכיבים כיום את מרבית מכירות תדיראן, כאשר כ- 75% ממכירותיהם היו ללקוחות חדשים, והם ממשיכים לצמוח בשיעורים של עשרות אחוזים.

כדי להגיע לתוצאה זו, נדרשתי ליישם שינויים משמעותיים בחברה. צמצומים מהותיים בכל פעילות שאינה פעילות ליבה או אינה קשורה במישרין לפיתוח דור המוצרים החדש, העסקת מתכנתים מתחום ידע שלא היה קיים בחברה, ולמעשה הפיכת החברה מחברת חומרה לחברת תוכנה. שיקום הקשר עם מפיצים וגיוס מפיצים חדשים, טיפול יסודי בתהליכי העבודה בחברה, שלא היו מתאימים לסביבה העסקית של ימינו ולא היו באוריינטציית מכירות ושירות. פיטורי עובדים מדור ישן וגיוס מתכנתים במקומם, בסביבה שבה קיים גם ועד עובדים (חלק מהעובדים מאוגדים), נעשו תוך שקיפות של ההחלטות ורתימת הצוותים למטרות החדשות.

המהלך משמעותי שהובלת בקריירה שלך?

כנ”ל

האתגרים המרכזיים של משק הישראלי בשנים הבאות מהם לדעתך?

בהינתן אופי השלטונות הנבחרים בכמה כלכלות גדולות, לרבות ארה”ב, אנגליה והודו, ולהבדיל, בסין, על המשק להיערך לשינוי באופי הגלובליזציה. בעבר, הגלובליזציה התבססה בעיקר על יתרון יחסי היסטורי (טבעי או שהתפתח לאורך שנים ארוכות), כאשר חברות רכשו מן המקורות הזולים ביותר ומכרו בשווקי היעד הרווחיים ביותר, ללא קשר גיאוגרפי הכרחי ביניהם. לעומת זאת, בשנים האחרונות מדינות מקימות מחסומי סחר נוקשים בהרבה מבעבר, במטרה להגדיל את שיעורי התעסוקה אצלן. המשמעות היא שחברות יצטרכו לייצר או לפתח בשווקי היעד שלהן ולהקים פעילות מקומית בהשקעה גדולה יותר, ומדינת ישראל תצטרך להציע עידוד מתאים ולהצטרף לבריתות סחר שעשויות להיות שונות מבעבר. האתגר במדינת ישראל גדול בהיותה משק קטן, ולכן חברות רבות עלולות לסבול ממחסומי הסחר מבלי שיוכלו לממן הקמת פעילות מקומית בשווקי היעד.

מה חשוב לזכור ברגעי משבר?

למשברים יש יתרון, שכן הם מייצרים סביבה פתוחה יותר לשינוי, וחסרון, כיון שבניהול לא נכון – וחמור מזה, כאשר לא מזהים אותם בזמן – הם עלולים להביא לקיפאון או לקבלת החלטות לא נכונות, ולבסוף לנזק חמור. את שני הדברים האלה אני מציע לזכור, ואז ניתן להיערך: לשים לב לאיתותים העשויים להעיד על משבר, כדי לזהותו בזמן, לייצר מעט רוגע בקרב הצוות המעורב בניהול המשבר, כדי לא לעבור את הגבול בין נכונות לפעול מהר ולבצע שינוי נדרש, ובין קיפאון מסוכן, ולבסוף, להבין את ההזדמנות שבמשבר, הנובעת מכך שהמצוקה תאפשר לשינוי להתקבל טוב יותר בקרב עובדי החברה.

מה מוביל ארגון להצלחה?

יכולת לבדל את מוצריו או השירותים שהוא מספק לאורך זמן, ביכולות, באיכות ובתמיכת לקוח. מטרות אלה יושגו בניהול נכון של משאבי החברה, לרבות איוש נכון של הצוותים וטיפול במשאב האנושי, והגדרת תהליכי העבודה שיאפשרו ביטוי של היכולות האנושיות.

מהו האתגר שניצב בפני מנהל במדינת ישראל?

מנהלים שואפים ליצור ערך באמצעות הרחבת העסקים. מדינת ישראל קטנה, ולרוב נדרש לפעול בשווקים מרוחקים, בעלי תרבות עסקית שונה, מול מתחרים עם פעילות מקומית רצינית.

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן