ראיון אישי

דרור פוקרד

מנכ”ל

תפקיד אחרון ועד היום: פוקרד ייזום והשקעות בע”מ

ראיון אישי

המהלך המשמעותי שהובלת ב – תפקיד האחרון שלך?

באתי לחברה תעשייתית, תחום שלא פעלתי בו, ועוד חברה שיש לה מוצר חדש וייחודי בתוך תעשייה מסורתית וכזו שלא אוהבת שינויים. בעצם זה היה סטרטאפ בתעשייה שלא יודעת מה זה סטרטאפ כפי שאנחנו מכירים בהייטק. הובלתי תהליך של הפיכת רעיון חדשני בתעשייה מאד שמרנית (עיבוד מתכת) למוצר מוכר, תוך בניית מערך שיתופי פעולה אסטרטגיים, שיווק וחינוך שוק. במקביל הכנסתי מסביב למערכת פתרון מעולם ההייטק (IoT) לעולם תעשייתי מסורתי, כזה שיכול להביא לשינוי דרמטי בתעשייה.

המהלך משמעותי שהובלת בקריירה שלך?

אין ספק שהייתה זו רכישת והובלת קלריפי כחטיבת ה-CRM של אמדוקס. זה התחיל בשכנוע של הנהלת אמדוקס שיש להיכנס לתחום ה-CRM (עד אז אמדוקס עבדה רק בתחום הבילינג), ושיש לעשות זאת דרך רכישה ולא פיתוח עצמי. עבר בבחירת החברה מתוך מספר אלטרנטיבות, הובלת הדיו-דיליג'נס ותוכנית המיזוג, ועם הרכישה עצמה - הובלת תהליך שינוי ארגוני ועסקי בקלריפי שהביא תוך 3 שנים לגידול של כמעט פי 3 במכירות תוך 3 שנים ומעבר מהפסד גדול לרווח גדול ויציב. כל זה תוך כדי מיזוג מוצלח ביותר בתוך ניגודים בולטים – מיזוג חברה אמריקאית (קלריפי) בתוך חברה ישראלית (אמדוקס), חברת מוצרים (קלריפי) בתוך חברת שירותים (אמדוקס) והפיכת חברה עצמאית ובעלת גאווה ויוקרה מעמק הסיליקון בקליפורניה לחטיבה בתוך חברה מישראל.

האתגרים המרכזיים של משק הישראלי בשנים הבאות מהם לדעתך?

ישראל ללא הייטק לא תהיה אותה מדינה. ישראל ללא יכולות אמיתיות בתעשייה מוטת יצוא לא תהיה מדינה מובילה ומוצלחת. ישראל היום מפסידה בגלל שאנחנו לא עושים יותר בהייטק ולא עושים כמעט בכלל לעודד תעשייה, בעיקר תעשיית מוטת יצוא. נדרשות הכשרות מסיביות של כוח אדם, תמריצים נוספים לחדשנות, עידוד בהיקפים גדולים של מגזרים מוחלשים (פריפריה, מיעוטים, חרדים ועוד) להיכנס לתעשייה ולהייטק. נדרש סיוע אמיתי בהובלת חדשנות ובבניית מערכי שיווק ומכירות, בעיקר בתעשייה אבל גם בהייטק. מנהלים ישראלים חייבים ללמוד ניהול מקצועי, אנגלית, יכולת פרזנטציה, ובעיקר שיווק ואסטרטגיה. כל זה הינו האתגר הגדול של כולנו.

מה חשוב לזכור ברגעי משבר?

כל משבר הוא הזדמנות. כל משבר מייצר אפשרויות חדשות והזדמנויות להוביל שינוי, מהיסוד, ללא מורא והתחייבויות קודמות. רק לא לפחד ולהיכנס ללחץ.

מה מוביל ארגון להצלחה?

קודם כל אני מאמין שהצלחה באה מ"אנשים, אנשים, אנשים...". רתימת העובדים והמנהלים, עבודה עם כל בעלי העניין (כולל לקוחות, שותפים, ספקים, הסביבה וכד'). אם נרתום אותם לטובתנו וניתן לכל אחד תחושה שהוא תורם והוא מבין ומרגיש מחויב למטרות המשותפות שלנו – נצליח. אני גם מאמין שארגון חייב ראיית Top-Down – חייבים להכיר, להבין ולקבל את האסטרטגיה של הארגון, ואז כולם (כל בעלי העניין) מחויבים להצלחה ויעשו הכל להשיג אותה.   

מהו האתגר שניצב בפני מנהל במדינת ישראל?

עבורי מנהל בישראל צריך לדעת לעבוד בעולם הגדול ולדעת להתמודד עסקית עם דרישות העולם הגדול. בעולמות ההייטק והתעשייה הגלובלית שאני עוסק בהם, ישראל הינה הבסיס, מרכז הפיתוח, מרכז הניסויים. ההצלחה האמיתית תבוא מהעולם הגדול שדורש מיומנויות אחרות, הבנה של השווקים והתמודדות עם אתגרים גדולים. הפעילות הגלובלית היא לדעתי האתגר הגדול ביותר של מנהל בישראל.

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן